Senetle Ev Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde ev almanın birçok yolu bulunsa da ülkemiz Türkiye’de ev almak daha çok kredi ile yapılan bir alışveriştir. Günümüzde birçok insan banka kredisi ile ev almak için kolları sıvıyor. Özellikle yeni evlenen çiftler, biraz da ailelerinin destekleriyle banka kredisi çekip ev almak için adım atıyorlar. Tabi bundan önce borç para bulmak için de eşi, dostu arayıp borç istiyorlar. Fakat tüm bunların dışında ev almak için bir yöntem daha bulunuyor. O da senetle ev almak… Peki günümüzde birçok kişinin de kullandığı bu ev alma yönteminin şartları nelerdir? Herkes senetle ev alabilir mi? Birlikte bakalım.

Senetle Ev Sahibi Olun

Senetle Ev Almanın Şartları Neler?

Bu şekilde ev sahibi olmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı şeyler söz konusu. Pek çok kişi sadece bu şartları bilmeden yola çıktığı için hem zamanını hem de hayallerini kaybediyor. Hadi gelin şimdi o şartlara birlikte bakalım.

Öncelikle senetle ev satışı İstanbul, Adana, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde daha çok yapılıyor. Yani küçük bir şehirde yaşamamak bunun ilk şartı diyebiliriz.
Bu şekilde ev almak isterseniz kredi çekip ödeyeceğiniz faizi ödemeyeceksiniz. Bu da sizi büyük bir yükten kurtarmış olacak. Fakat senet işinde de güven ön planda olmalıdır. Güvenilir biri ya da bir aile olmalısınız.
Satın alacağınız evin %10’u kadar bir parayı peşin olarak ödemelisiniz. Bu sayede hem evi satan kişi rahat edecek hem de siz bu işte ciddi olduğunuzu göstereceksiniz.
Bir diğer şart ise, düzenli maaş aldığınızı gösteren bir gelir belgenizin olmasıdır.
Bir başka şart ise sicilinizin temiz olması. Bankalar ya da farklı kurumlar ile sorun yaşamamış olmanız gerek. Tüm bu şartlar elverişli olduğunda senetle ev alabilmek için önünüzde hiçbir engel bulunmuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın