Kredi Çeşitleri Neler?

Günümüzde araba, ev almak isteyenler ya da herhangi bir girişime başlamak isteyenler, her zaman ilk olarak kredi desteğini tercih ediyor. Her ne kadar önce çevreden borç para bulma olayına girişseler de, eş dosttan gelmeyen para sonunda bankalardan geliyor. Banka kredileri günümüzde milyonlarca kişiyi rahatlatıyor ve destekliyor. Fakat tabi herkes ayağını yorganına göre uzatmalı. Yoksa bu kredilerin çok kötü sonuçları olabiliyor. Hadi gelin şimdi kredi çeşitlerine birlikte bakalım.

Banka Kredileri

Öncelikle; Kredi Nedir?

Sürekli kredi çekmek, kredi almak diye değiniyoruz fakat Kredi nedir? sorusuna pek cevap vermedik. Kredi çeşitlerine geçmeden önce ona bir bakalım. Kredi; Ödeme gücünüzün olduğu, fakat bunu ay ay şeklinde taksitlere böleceğiniz, bankanın verdiği geri ödemeli borç paradır.

Bireysel Kredi Nedir?

Peki bireysel kredi? O ne demek? derseniz de hemen söyleyelim; Bireysel kredi de, ticari amaç dışında kişinin kullanabileceği kredilerdir. Yani bununla bir işletme, bir yatırım yapamazsınız.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredileri, günümüzde en çok kullanılan kredi türüdür. Uzun vadeli olmazlar ve kısa vadeli oldukları için tutar da büyük olamaz. Örneğin 5-6 bin tl gibi bir bütçeyi ihtiyaç kredisi olarak alabilmeniz mümkündür. Hatta günümüzde telefonlar bile bu şekilde ihtiyaç kredisi çekilerek alınıyor. Şubeye gitmeden, akıllı telefonunuzla bile artık ihtiyaç kredisi alabilmeniz mümkün.

Peki Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi de aslında bir bireysel kredidir. Bir konut almaya çalıştığınızda bu kredi türü verilir ve bu kredi ile ev-konut almanız beklenir. Bunun harici bir harcama yapamazsınız. Ayrıca aile ve akrabalar arası satışlarda bu kredi verilmez. Kredi bütçesi oldukça büyüktür.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın